Meet The Team
We would like to introduce you to our staff:
Senior Leadership Team and Safeguarding Team
Headteacher: Mrs Tess McQuade (Deputy Designated Safeguarding Lead)
Assistant Headteacher (Phase 1 - Early Years and Year 1):
Mrs Charlotte Brazier (DSO)
Assistant Headteacher (Phase 2 - Years 2, 3 and 4):
Mrs Jacqueline White (Designated Safeguarding Lead)
Assistant Headteacher (Phase 3 - Years 5 and 6):
Mr Justin Pye (DSO)
SENDco: Miss Lucy Nisbet (DSO)
Pastoral Lead and ELSA (Emotional Literacy Support Assistant):
Mrs Calla Haycock-Hall (DSO)
Nursery Lead Teacher and EHA Lead: Miss Alex Crawford (DSO, Designated teacher for LAC, PLAC and SGO)
Cross Trust Assessment and Senior Leader: Mrs Joanne James
Classes
Nursery Team
Lead Teacher: Miss Alex Crawford
Key Workers: Mrs Carly Butters, Mrs Karla Connelly, Miss Leanne Johnston, Mrs Claudia Andronache
Teaching Assistants: Mrs Sheena Griffiths-Baker, Agnes McRobbie, Lachlan Mackenzie and Klaudia Dyduch
Reception Team
Teachers: Mrs Charlotte Brazier, Mrs Nic McNab and Miss Lucy Nisbet
Support Staff: Mrs Lynne Dorman (Higher Level SEND Practitioner), Miss Louise McAuliffe, Mrs Gema Rooney, Mrs Kayleigh Konarczak and Mrs Andrea Rzymski
Year One Team
Teachers: Mrs Georgia Briscoe, Mrs Lisa Miller and Miss Marleigh Muir
Support Staff: Mrs Sarah Dredge (HLTA), Miss Paris Rummey, Miss Melissa Cunningham and Agnes McRobbie
Year Two Team
Teachers: Miss Sophie Rossa and Miss Lisa Boyle
Support Staff: Miss Stephanie Colgan (HLTA), Mrs Charlotte Reed, Mrs Chantelle Wood (HLTA)
Year Three Team
Teachers: Mr James Williams, Miss Sue Mathie and Mrs Sarah Smith
Support Staff: Ms Debs Innocent and Mrs Danielle Chadwick
Year Four Team
Teachers: Mrs Jacqueline White, Mrs Annalee Blake and Mrs Charley Dale
Support Staff: Miss Kirstie Martin
Year Five Team
Teachers: Mr Harry Barwell and Miss Amy Wheeliker
Support Staff: Miss Kristina Martin, Mrs Caz McCrossan and Mrs Joann Robinson
Year Six Team
Teachers: Mr Justin Pye, Mrs Katie Barratt, Mrs Sarah Larrett and Mrs Jessie Clennett
Support Staff: Mrs Chantelle Wood
Lunchtime Supervisors
Stephanie Colgan (Lead), Laura Curston,Dawn Harrison, Melissa Cunningham, Louise McAuliffe, Branka Spirkoska, Lennon Mackenzie, Lachlan Mackenzie, Rachel Hollyhead, Tara Whitty, Hannah Hollyhead, Hilary Vetere (Nursery), Klaudia Dyduch, and Mei Curston.
SEND Midday supervisors: Louise McAuliffe, Charlotte Reed, Kayleigh Konarczak, Danielle Chadwick and Gema Rooney and Mrs Calla Haycock-Hall (calm lunch)
Site and Cleaning Staff
Site Supervisor: Mr Andrew Lyons
Head Cleaner: Laura Curston
Cleaners: Hannah Hollyhead, Rachel Hollyhead, Dawn Harrison, Mei Curston and Tara Whitty
Administration Staff
School Bursar: Mrs Sarah Russell-Thompson
HR Administrator: Miss Aimee Fogg
Administrator and Attendance Officer: Mrs Nikki Moxam
Administrator (Safeguarding and SEND): Mrs Jenny Forshaw
Wrap around care
Breakfast Club: Avalynn Macneil, Kristina Martin, Klaudia Dyduch, Branka Spirkoska (EY) and Andrea Rzymski (EY)
Teatime Club: Kristina Martin, Ava Macneil (Cook), Nasima Khanam (Cook), Hilary Vetere, Catherine Foulds, Evie Medland, Lennon Mackenzie, Lachlan Mackenzie and Lily Truss (EY)